Դատարանը ևս մեկ անգամ մերժեց Գուլյանի գործը
Փետրվարի 5-ին ՀՀ Վերաքննիչ քրեական դատարանը Լևոն Գուլյանի գործով հրապարակեց որոշում, որով անփոփոխ թողեց Կենտրոն և Նորք Մարաշ ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի որոշումը։ Վերաքննիչ դատարանը մերժեց տուժողի իրավահաջորդների ներկայացված բողոքի քննությունը։
Նախորդ դատական նիստում մեղադրող Հ.Հարությունյանը դատարանին միջնորդել էր մերժել փաստաբան Ղուկասյանի ներկայացրած բողոքը՝ հիմնավորելով, որ իրավապահների գործողությունները եղել են իրավաչափ (Փաստաբանը պնդում է, որ Գուլյանի մարմնի վրա առկա բռնության հետքերն ու վնասվածքները ստացվել են նրա մահից առաջ, մինչև ընկնելը):
Փաստաբան  Հրայր Ղուկասյանն ասում է, որ իրենք շարունակելու են բողոքարկել Վերաքննիչ դատարանի կայացրած վճիռը և դրա համար ունեն առնվազն երկու հիմք։
«Առաջին ատյանի դատարանը որոշում էր կայացրել՝ հղում անելով վճռաբեկ դատարանի որոշումներից մեկի վրա, ինչն էլ հիմք էր համարվել, իսկ վճռաբեկ դատարանը  հղում էր արել եվրոպական դատարանի որոշումներից մեկին»,- ասաց փաստաբանը՝ ավելացնելով, որ երկորդ հիմքն էլ հնարավոր է համարվի այն, որ հարցի քննարկումը կարող է էական նշանակություն ունենալ դատական պրակտիկայի ձևավորման համար։
Գուլյանը մահացել է 2007թ. մայիսի 12-ին' որպես վկա հրավիրված հարցաքննության ժամանակ: Ոստիկանությունը պաշտոնապես հայտարարել էր, թե նա փորձել էր փախուստի դիմել և 2-րդ հարկի պատուհանից վայր է ընկել ու մահացել: Նրա մահվան առթիվ հարուցված քր.գործը նախաքննական մարմինը կարճել է 2 անգամ,  երկու անգամ էլ դատաքննություն էր նշանակվել:

On February 5 the RA Criminal Court of Appeal pronounced a decision in Levon Gulyan's case leaving the verdict of the Kentron and Nork-Marash general jurisdiction court unchanged. The Court of Appeal dismissed the appeal of the aggrieved party legal successors.
At the previous court sitting prosecutor H. Harutyunyan solicited to dismiss lawyer Ghukasyan's appeal substantiating that actions of law enforcing bodies were lawful (the lawyer claims that traces of violence and injuries on Gulyan's body were inflicted before his death, before he fell down).
Lawyer Hrair Ghukasyan says they will continue to appeal against the decision of the Appeal Court and that they have at least two reasons for that.
"The first instance court made a decision making a reference to one of the decisions by the Court of Cassation which was assumed as a basis, and the Court of Cassation had referred to one of the decisions of the European Court," the lawyer said adding that the second reason could possible be considered the fact that discussion of this issue could have essential significance in the formation of judicial practice.
Gulyan died on May 12, 2007 when he was invited for questioning as a witness. The police had officially announced that he had tried to escape, fell down from the second floor window and died. The preliminary investigation body has twice quashed the criminal case in connection with his death and in both cases judicial inquiry was determined.